Tussock Jumper SAUVIGNON BLANC, Нов Зеланд

995.00ден

995.00ден

Tussock Jumper SAUVIGNON BLANC, Нов Зеланд

995.00ден

Суво – Средно тело – Освежително – Цитрус/Tропско/Вегетативно/Mинерално – Aроматично – Sauvignon BlancMarlboroughНов Зеланд

Дегустацијски белешки:

Класичен пример на Sauvignon Blanc од Marlborough, Нов Зеланд. Цитрусни ноти, впечатливи ароми на диња и препознатливата зелена пиперка. Богато и интензивно на палета. Зрелоста на тропското овошје е одлично балансирана со сув, чист финиш.

VIVINO oцена

Bulk deal
Quantity Discount Discounted price
3 - 5 10% 895.50ден
6 - 11 20% 796.00ден
12 - 100 30% 696.50ден
Bulk pricing will be applied to package:

Опис

КАРАКТЕРИСТИКИ & АРОМИ

ХРАНА & СЕРВИС

Комбинирајте со храна која е лесна или масна, како на пример: морски плодови, вегетаријански оброк, козјо сирење.

Tussock Jumper предлог – Риба на грил – РЕЦЕПТ

Конзумирајте го младо, добро изладено (7 °C) во чаша за бело вино.

СПЕЦИФИКАЦИЈА PDF

БРЕНД Tussock Jumper е резултат на зедничката страст на вински професионалци од 11 различни земји од целиот свет.
СОРТА Sauvignon Blanc
ЗЕМЈА New Zealand
РЕГИОН Marlborough
ТИП Трпезно (мирно) вино
БОЈА Бело
ГОДИНА 2020
ВОЛУМЕН 0.75L
СТИЛ Суво, освежително, ароматично, средно тело
АЛКОХОЛ 12.5 %
КИСЕЛИНА 7.5g/L
ОСТАТОК ШЕЌЕР 4.1g/L
НАГРАДИ  Gold Medal Gilbert & Gaillard 2019

Wine Enthusiast (USA): 88 points

Wine Spectator (USA): 87 points

 

Spread the love