Chateau Kamnik, PINOT GRIGIO, Single Vineyard

650.00ден

650.00ден

Chateau Kamnik, PINOT GRIGIO, Single Vineyard

650.00ден

Виното е добиено 100% од сортата Pinot Grigio, од сопствените насади во непосредна близина на винаријата Камник. Се одликува со карактеристична сламесто бледа боја со зеленикави нијанси.

Ова свежо, суво вино изобилува со привлечна овошна арома, која потсетува на пасирано бело овошје, пред сé круша и банана надополнета со цитрусни поттонови. Вкусот е полн, сортен, со карактеристична свежина, минерални ноти и пријатен, долг и хармоничен послевкус.

Препорачуваме ова вино да се конзумира разладено на 7-10°С, во комбинација со свежа морска риба, предјадења од лосос, тестенини со бел сос и пилешко.

Опис

Сорта: Pinot Grigio
Македонски винарии: Камник Винарија
Земја: Северна Македонија
Регион: Повардарие
% алкохол: Од 13% до 14%
Spread the love