Tussock Jumper MALBEC, Аргентина

795.00ден

Суво – Полно тело – Црно овошје/Црвено овошје/Даб – MalbecTulum Valley/San JuanAргентина

Дегустацијска белешка:

Свежи ароми на црвено, црно овошје, слива. Обли и глатки танини.

VIVINO оцена

Нема на залиха

Опис

КАРАКТЕРИСТИКИ & АРОМИ

ХРАНА & СЕРВИС

Комбинирајте со храна како говедско, јагнешко, пилешко.

Tussock Jumper предлог – Бифтек со пиперки на скара – РЕЦЕПТ

Конзумирајте го младо, дeкантирано, на собна температура од 18 °C, во чаша за црвено вино.

СПЕЦИФИКАЦИЈА PDF

БРЕНД Tussock Jumper е резултат на зедничката страст на вински професионалци од 11 различни земји од целиот свет.
СОРТА Malbec
ЗЕМЈА Argentina
РЕГИОН Tulum Valley / San Juan
ТИП Трпезно (мирно) вино
БОЈА Црвено
ГОДИНА 2020
ВОЛУМЕН 0.75L
СТИЛ Суво, Свежо, Полно Тело
АЛКОХОЛ 13%
КИСЕЛИНА 5.5g/L
ОСТАТОК ШЕЌЕР 4.5g/L
НАГРАДИ Gold Medal Prodexpo Moscow 2014

Silver Medal Sakura Award Tokyo 2014

Gold Medal China Wine & Spirits Awards 2016

Gold Medal China Wine & Spirits Awards 2017

Gold Medal China Wine & Spirits Awards 2020

Wine Spectator (USA): 85 points

Wine Enthusiast (USA) |BEST BUY|: 87 points

 

Spread the love