Chateau Kamnik, PINOT NOIR 2020

740.00ден

740.00ден

Chateau Kamnik, PINOT NOIR 2020

740.00ден

Ова суво црвено вино е добиено 100% од сортата Pinot Noir, од внимателно селектирани гроздови. Мирисот е впечатлив и открива ароми на малина, брусница и вишна. Вкусот е среднополн, елегантен, со испреплетени ароми на црвено овошје и сладок корен, надополнети со зачински ноти на каранфилче и дим, завршувајќи со долг послевкус. Хармоничната свежина и меките сомотести танини му овозможуваат на виното капацитет за повеќегодишно созревање во шише.

Препорачана температура на послужување: 13-15°C.
Ова вино одлично се комбинира со специјалитети од димен лосос, пате од гуска, или со одбрани меки сирења.

Алкохол: 13.5 % Vol.

Полнето: Август 2021

Опис

Сорта: Пинот Ноар
Македонски винарии: Камник Винарија
Земја: Северна Македонија
Регион: Повардарие
% алкохол: Од 15% до 16%
Стил: Овошно и Лесно (црвено)
Spread the love