Chateau Kamnik, SPARK ROSÉ 2017 BRUT

4,990.00ден

4,990.00ден

Chateau Kamnik, SPARK ROSÉ 2017 BRUT

4,990.00ден

Розе пениво вино добиено со фузија на внимателно одбрани гроздови од врвнaта сорта на грозје: Pinot Noir (100%). Виното се одликува со нежна и префинета бледoрозеникава боја, како и со деликатност која се открива во сјајот на нежните меурчиња. Овој брут e добиен со традиционален метод на двегодишно созревање на виното на фин талог во шише (en tirage), со што се создава моќно и созреано буке кое пленува со впечатливи овошни ароми на свежа малина и јагода, надополнети со зачински ноти на печен лешник. Елегантниот и полн вкус совршено е избалансиран со овошни тонови, минерални поттонови и цитрусна свежина која овозможува долготраен послевкус.

Препорачана температура на послужување: 6-9°C
Уживајте во ова пенливо вино како аперитив, или во комбинација со свежо овошје или избрани сирења.

Алкохол: 12 % Vol.
Полнето: Јануари 2021

Опис

Сорта: Пинот Ноар
Македонски винарии: Камник Винарија
Земја: Северна Македонија
Регион: Повардарие
% алкохол: Од 11% до 12%
Берба: 2017
Spread the love